Duvara delik delmeden önce, arkasında elektrik, gaz, kalorifer veya su tesisatı olup olmadığını mutlaka anlayınız. Tablo, TV veya farklı bir takım şeyleri duvara asmaya çalışırken, elektriğe çarpılmayın, yangın çıkartmayın veya evinizi su basmasın. Önceden alacağınız tedbirler hobi olarak yapacağınız işlerin başarısıyla gururlanacaksınız.

Duvara delik delmeden önce mutlaka okuyunuz

Her yıl binlerce şanssız ev sahibi bu dersi zor yoldan öğreniyor: Arkasında ne olduğunu bilmediğinizde asla bir duvarı delmemeli siniz.
Bir sonraki DIY projeniz için duvara delmeye başlamaya tamamen hazırsanız, frenlere basın. Birkaç çerçeveli fotoğraf yüklemek ve hatta bir TV monte etmek bile kulağa basit gelebilir, ancak her yıl binlerce şanssız ev sahibi bu dersi zor yoldan öğrenir: Asla – ve asla demek istemiyoruz – geride ne olduğunu bilmediğinizde bir duvara delmeyin o.

Çoğu evde belirli bir duvardan geçen bir dizi boru ve tel vardır ve bunları nasıl bulacağınızı bilmiyorsanız, kendinize zarar verme, evinize ciddi bir şekilde zarar verme veya her ikisine de zarar verme riskiniz vardır.

Bu matkabın tümüyle canlandırılmadan ve gitmeye hazır hale gelmeden önce, bu güvenlik özelliklerini inceleyin ve bir DIY kabusundan nasıl kaçınacağınızı öğrenin.

IŞIK ANAHTARLARINA VE SOKETLERE DİKKAT EDİN
Fantastic Handyman UK’nin mürettebat üyesi Issabel Williams, “[bir duvara delmenin ana tehlikeleri bir elektrik teli, su borusu veya gaz borusuna çarpıyor” diyor. “Tüm bu senaryolar elektrik çarpmasına veya sele yol açabilir.”

Neyse ki elektrik çarpması riski olmadan duvarın arkasında ne olduğunu belirlemenize yardımcı olacak birkaç püf noktası var.

Örneğin, elektrik telleri belirli bir yerleşim modelini takip etme eğilimindedir.

Williams, “Genel bir kural, elektrik kabloları bu armatürlerin etrafında yatay ve dikey olarak gidebileceğinden, ışık anahtarlarının ve soketlerin etrafında delmekten kaçınmaktır” diye açıklıyor. “Tavan ve bodrum katına bakarak, çerçeveleme yoluyla nereye veya aşağı doğru gittiğini görmek için kabloların ve boruların nerede çalıştığı hakkında bir fikir edinebilirsiniz.”

ÇALIŞMA BULUCU KULLANIN
Ayrıca, duvarlara delmeyi içeren herhangi bir projeye başlamadan önce bir saplama bulucuya yatırım yapmak iyi bir fikirdir. Bir saplama bulucu, evinizi çerçeveleyen ve destekleyen dikey kirişler olan saplamaları bulmanıza yardımcı olacaktır.

Sürdürülebilir ev geliştirme sitesi Rise’nin kurucusu ve CEO’su Matt Daigle “Elektrik telleri genellikle çiviler boyunca dikey olarak ilerliyor” diyor. “Saplama bulucu, alçıpanın arkasına gizlenmiş saplamaları hızlı ve kolay bir iş haline getiren kullanışlı bir el aletidir.”

Bir saplama bulmak için cihazınızı açın ve bir saplama gösterene kadar yatay olarak hareket ettirin. Saplama yerini kalemle işaretleyin ve daha fazla saplama bulmak için duvar boyunca hareket etmeye devam edin (gerekirse). Çiviler genellikle 16 ila 24 inç aralıklı olduğundan, ilkini bulmak için çok uzun arama yapmanız gerekmeyecektir.

Yine de, doğru saplama bulucusuna yatırım yaptığınızdan emin olun. Manyetik (güçsüz) saplama bulucuları mevcut olmasına rağmen, Daigle bunlara karşı uyarır.

“Manyetik saplama bulucuları, metal saplamaların yaygın olarak kullanıldığı ticari binalar için idealdir” diyor, ”ancak evde çok daha az doğrudurlar.”

Saplama bulucunuzdaki pillerin de tam olarak oturduğundan emin olun, çünkü düşük piller hatalara neden olabilir.

BANYO VEYA MUTFAKINIZA BAĞLANAN DUVARLARA DİKKATLİ OLUN
Kablo bulmak nispeten basit bir işlem olsa da, boruları bulmak biraz daha zordur. Temel kurallardan biri, banyonuza veya mutfağınıza bağlanan herhangi bir duvarı delerken özellikle dikkatli olmaktır – temel olarak boruları olan herhangi bir duvar.

Bir pipoya çarparsanız, Williams der ki, muhtemelen bunu bileceksiniz.

“Boru yumuşak metal olsa bile, hala önemli miktarda direnç sunacak” diyor Williams. “Ve bir saplamadan geçtiği yere vurmazsanız, matkap ucunuz muhtemelen eğri yüzeyden sapacaktır.”

PROFESYONELLERDE NE ZAMAN ARAYACAK
Ağır nesneleri asmanın en zor yanı, stabilite için bir saplama gerektirebilmeleridir. Ağır bir nesnenin bir saplamadan asılması yapılabilir, ancak saplamanın ne kadar kalın olduğunu ve tellerin ona nasıl bağlandığını bilmeniz gerekir.

Bu, evinizin inşa edildiği yıla ve onu inşa eden uzmanlık seviyesine bağlı olarak biraz değişebilir. Evinizin diğer kısımları bir amatör tarafından tasarlanmış gibi görünüyorsa, duvarların arkasında gizli tutarsızlıklar varsa şaşırmamalısınız.

Ve duvarlarınız yeterince sağlam görünse de (saplama ya da saplama), alçıpanınızı ağır nesneler asmaya çalışan İsviçre peyniri haline getirmeyin.

Williams, “Alçıpan beton veya tuğla duvarlar kadar destekleyici değildir, bu yüzden bir şey asmak istiyorsanız, ilk önce saplamaların nerede olduğunu kontrol etmeniz zorunludur” diyor. “Aksi takdirde düşen nesnelerle ciddi bir kaza riskiyle karşı karşıya kalırsınız.”

Çok hafif bir çerçeve (saplama gerektirmeyen) asmadığınız sürece – veya herhangi bir kabloyu kesmeden bir saplamanın daha büyük bir parçasını asabilme yeteneğinizden emin değilseniz – işi yapmanıza yardımcı olacak bir profesyonel tutmayı düşünmelisiniz.

Duvarlarınızdaki Delikleri Delmeden Önce, Bunu Okuyun (veya DIY Felaketi Riski) ilk olarak Emlak Haberleri ve Analizlerinde ortaya çıktı | realtor.com®.

Whatsapp Ara Tıkla Ara